Przy naszym wsparciu w procesie pozyskania dotacji klienci z sukcesem tworzą konkurencyjne produkty na skalę międzynarodową.
Klient
Makrochem S.A.
Dotacja
POIR 1.1.1. Szybka Ścieżka
O firmie
Przedsiębiorstwo Makrochem S.A. jest krajowym liderem w branży Carbon Black, czyli sadzy technicznej. Głównym produktem firmy jest sadza techniczna przeznaczona dla przemysłu oponiarskiego oraz gumowego.
Sprzedaż prowadzona jest z sukcesem zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Zdolność produkcyjna Makrochem sięga 300 000 ton sadzy rocznie. Dzięki własnej flocie transportowej, spółka ma możliwość obsługiwania przedsiębiorstw MŚP oraz głównych graczy branży gumowej i oponiarskiej w wielu lokalizacjach.
Dzięki pozyskanym funduszom unijnym spółka uruchomiła własny dział badawczo-rozwojowy, a efekty jego pracy przyczyniły się do rozpoczęcia współpracy z międzynarodowym dostawcą CONTINENTAL.
Zakres usług
Potrzeby
Na fali sukcesu i dynamicznego rozwoju oferty produktowej, przedstawiciele spółki Makrochem zwrócili się do nas z opracowaną koncepcją prac badawczych, dotyczącą nowej gamy produktów.
Na początku niezbędne było wspólne przeprowadzenie analizy istniejącej oferty konkurencji międzynarodowej. Wyniki analizy wskazały, iż na rynku globalnym nie ma dostępnych w sprzedaży mieszanin sadzowych ani mieszanek kauczukowych, o składzie podobnym do proponowanych przez naszego klienta, oraz wykazujących kontrolowane i powtarzalne wartości parametrów fizykochemicznych.
Nowość produktowa, która miała być celem realizacji projektu zdecydowała o wyborze jednego z czołowych instrumentów pozyskania dotacji – konkursu Szybkiej Ścieżki, organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR).
Efekty
W efekcie współpracy zespołu InnovaTree oraz pracowników Makrochem, udało się przygotować kompletny projekt badawczy zaplanowany na 34 miesiące. Wsparcie z naszej strony było istotne szczególnie na etapie planowania budżetu, oraz poszczególnych etapów badawczych.
W celu zaplanowania realnej realizacji projektu niezbędne okazało się wnikliwe i szczegółowe określenie poszczególnych wydatków w budżecie. Należało uwzględnić wysoce innowacyjny charakter projektu, a w związku z tym – pozyskanie odpowiednich surowców i zasobów do jego realizacji, przy jednoczesnym przewidzeniu związanego z tym ryzyka. Efektem jest opracowanie 3 nowych produktów na skalę międzynarodową.
Plan badawczy zyskał przychylność ekspertów NCBiR i w rezultacie firma Makrochem zyskała możliwość realizacji projektu o wartości ponad 2,3 mln zł, w tym w dużej części finansowanego ze środków pochodzących z przyznanej dotacji.
Wartość projektu
2.3 mln
Wysokość dofinansowania
1.2 mln