Dotarcie z robotyzacją do jak najszerszego grona użytkowników to cel naszego klienta, dla którego prowadziliśmy badania patentowe.
Klient
Extreme Robotics Lab Sp. z o.o.
Zakres usług
Badanie Stanu Techniki
O firmie
Extreme Robotics Lab Sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania, tworzącym roboty software’owe z zakresu RPA (Robotic Process Aautomation). Roboty te mają za zadnie wyręczać pracowników biurowych w powtarzalnych zadaniach wykonywanych na komputerach, dając im więcej czasu na pracę nad zadaniami o faktycznej wartości dodanej. Spółka projektuje rozwiązania od połowy 2015 roku – pierwsze wdrożenie zostało zrealizowane 1,5 roku później.
Extreme Robotics została wydzielona jako spółka siostra Business Online Services Sp. z o.o., która specjalizuje się w realizacji systemów do archiwizacji i obiegu dokumentów. Firma istnieje 11 lat na rynku i posiada dwa biura – w Warszawie i Bydgoszczy. Zrealizowała już ponad 50 projektów.
Zakres usług
Potrzeby
Extreme Robotics Lab zgłosił się do nas z potrzebą przygotowania wstępnej analizy praw własności intelektualnej do wynalazków i rozwiązań technicznych, które mogą stanowić potencjalną barierę komercjalizacji projektu o nazwie „SemanticVisionBOT – inteligentne narzędzie Robot Desktop Automation wykorzystujące semantyczną interpretację informacji do wsparcia użytkownika przy automatyzacji zadań”.
Głównym elementem strategii biznesowej firmy, jest dotarcie z robotyzacją do jak największej liczby użytkowników. Skoro robot ma wspierać, lub zastępować w pracy użytkownika w obsłudze dowolnej aplikacji, to jedynym pewnikiem, na którym można się oprzeć jest założenie, że aplikacja posiada wizualny interfejs zrozumiały dla człowieka. Celem intensywnych prac naszego klienta nad interfejsem oraz oprogramowaniem zwiększającym kompetencje robota, jest stworzenie do tak, aby potrafił aktywnie interpretować dane i intencje jego użytkownika i na ich podstawie podejmować decyzje.
Efekty
Celem naszych badań patentowych było dokonanie analizy praw własności intelektualnej do wynalazków i rozwiązań technicznych, które mogą stanowić potencjalną barierę komercjalizacji projektu. Przeprowadziliśmy poszukiwania dokumentów stanowiących stan techniki w zbiorach elektronicznych baz urzędów patentowych. Badaniem objęliśmy zarówno polskie, europejskie jak i międzynarodowe patenty, a także zgłoszenia patentowe i publikacje naukowe. Łącznie przeanalizowaliśmy ponad 150 dokumentów, w celu zidentyfikowania najbliższego stanu techniki względem poszukiwanego rozwiązania.
We wniosku przygotowanego raportu stwierdziliśmy, że na tym etapie rozwoju projektu, jeśli jego efekty nie będą realizować wskazanych w raporcie wynalazków, komercjalizacja rozwiązania naszego klienta jest jak najbardziej możliwa.
Przeanalizowane zgłoszenia patentowe i patenty
150
Słowa-klucze wykorzystane podczas poszukiwań
26