INNOVATREE
UMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ
INNOVATREE
INNOVATREE
Biblioteka dotacji
+

Nowa technologia, która umożliwi architektom szybsze opracowanie wielu dobrych rozwiązań to innowacyjny projekt naszego klienta, dla którego przeprowadziliśmy badania patentowe.

Klient

ROARK Studio Spółka z o.o. Spółka Komandytowa

Zakres usług

Badania patentowe

O firmie

ROARK Studio to pracownia architektoniczna posiadająca zespół 20 architektów. Prowadzi wielobranżowe projekty architektoniczne, analizy chłonności, koncepcje architektoniczne i urbanistyczne dla firm deweloperskich oraz inwestorów indywidualnych. Zasięg jej działalności wykracza obecnie poza województwo pomorskie – przyjął charakter ogólnopolski. Pracownię wyróżnia jej podejście do procesu projektowego, ze względu na implementacje elementów informatycznych w zarządzaniu zleceniami.

Firma regularnie otrzymuje nagrody za swoje projekty, a jej realizacje są znane i cenione w całej Polsce.

Zakres usług

Potrzeby

Roark Studio nie tylko realizuje cenione projekty architektoniczne, ale także z powodzeniem wdraża rozwiązania informatyczne do zarządzania i projektowania obiektów. W związku z tym, zgłosił się do nas z potrzebą przeprowadzenia badań patentowych i dokonania analizy praw własności intelektualnej do wynalazków i rozwiązań technicznych, które mogą stanowić potencjalną barierę komercjalizacji projektu o nazwie „Zautomatyzowany, wykorzystujący uczenie maszynowe, system analizy urbanistycznej chłonności terenu pod inwestycje mieszkaniowe”.

Rezultatem projektu będzie oprogramowanie zintegrowane z programem do opracowywania dokumentacji w technologii BIM (building information modelling). Rozwiązanie posłuży do przeprowadzania analiz chłonności działek pod inwestycje mieszkaniowe, składające się z budynków wielorodzinnych – jest to pierwsza faza każdego procesu projektowego, w wyniku której określone zostaną podstawowe gabaryty budynków oraz ich usytuowanie. Pojawi się również informacja o możliwej do osiągnięcia powierzchni użytkowej.

Produkt będzie posiadał szereg cech, które będą zoptymalizowane pod kątem maksymalizacji powierzchni użytkowej, ale również nasłonecznienia mieszkań, czy cech branych pod uwagę w certyfikacji (ekologiczne, zdrowe budynki i osiedla). Rezultatem będzie nowa technologia, która umożliwi architektom znacznie szybsze opracowanie wielu dobrych rozwiązań.

Efekty

Badania patentowe przeprowadzono z wykorzystaniem następujących baz danych i publikacji naukowych: UPRP, Espacenet, Google Patents, Patentscope, Elsevier – ScienceDirect. Poszukiwania dokonano wykorzystując m.in. poniższe słowa kluczowe w różnych odmianach i kombinacjach w języku polskim i angielskim: urbanistyczna chłonność terenu, modelowanie informacji o budynku, uczenie maszynowe i Python.

W wyniku przeprowadzonego badania stanu techniki, w poszukiwanej tematyce zostały przeanalizowane wyselekcjonowane zgłoszenia patentowe, patenty i publikacje. Wynalazki najbardziej zbliżone do projektu naszego klienta zostały przeanalizowane i objaśnione, a dodatkowo wykaz powiązanych rozwiązań został załączony do opracowanego raportu z badania stanu techniki.

Wśród przeszukiwanych publikacji dotyczących badanej tematyki, nie zostały odnalezione istotne teksty, które mogłyby utrudnić komercjalizację rozwiązania. Tym samym potwierdzono, że na tym etapie rozwoju projektu, komercjalizacja rozwiązania „Zautomatyzowany, wykorzystujący uczenie maszynowe, system analizy urbanistycznej chłonności terenu pod inwestycje mieszkaniowe” jest możliwa.

Klasy patentowe objęte badaniem (MKP i CPC)

11

Przeanalizowane słowa kluczowe w poszukiwanych patentach

18

Podobne Projekty

czerwone kwadratowe kafelki
Case study
+

Zobacz, jak pomogliśmy spółce Opoczno pozyskać dofinansowanie na realizację projektu badawczo-rozwojowego.
Więcej
Case study
+

Przemysł budowlany rośnie w siłę, a wraz z nim innowacyjne rozwiązania naszych klientów, które z pomocą funduszy unijnych przyspieszają procesy budowlane.
Więcej
Case study
+

Warto rozwijać innowacyjne rozwiązania, które przetwarzają energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych na ciepło użytkowe - tak jak nowoczesne pompy ciepła.
Więcej
pracownik budowlany w tunelu kolejowym
Case study
+

Sprawdź, jak pomogliśmy firmie Hufgard pozyskać dofinansowanie na prace badawczo-rozwojowe, których wynikiem będzie nowa gama domieszek do betonu.
Więcej
Case study
+

Cenimy sobie współpracę z klientem, który za cel obrał sobie ciągły rozwój, a my możemy wspierać go w jego pracach badawczych.
Więcej

Zleć nam bezpłatną wycenę i analizę Twojego projektu.

Wykorzystujemy pliki cookies, aby umożliwić użytkownikom jak najbardziej komfortowe korzystanie z naszej witryny. Używamy plików cookies także po to, aby wyświetlać treści reklamowe najbardziej odpowiadające Twoim potrzebom. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.