Kompleksowa modernizacja wagonu kolejowego, poprzez zastosowanie lekkich i nowoczesnych materiałów zabudowy wnętrz to ciekawy projekt naszego klienta, dla którego przeprowadziliśmy badania patentowe.
Klient
Grupa Athena Sp. z o.o. Spółka Jawna
Zakres usług
Badania patentowe
O firmie
Ciągły rozwój firmy oraz solidne fundamenty sprawiły, że dziś Athena stoi na kilku filarach, złożonych z: transportu międzynarodowego, produkcji dla przemysłu, produkcji mebli oraz sprzedaży i montażu podłóg. Firma świadczy usługi dla klientów indywidualnych oraz dużych firm. Jej silną stroną jest solidne działanie i terminowość.
Sektory, w których działa spółka są ze sobą ściśle połączone, dzięki czemu firma jest w stanie zapewnić swoim klientom kompleksową obsługę. Pierwszym ogniwem w łańcuchu jest transport i spedycja, dzięki którym wykwalifikowani kierowcy dostarczą towar w dowolnie wybrane miejsce w kraju i Europie. Produkcja dla przemysłu opiera się na wytwarzaniu elementów mniej i bardziej skomplikowanych, np. elementów do kolejnictwa takich jak podłogi, ściany i sufity do wagonów.
Zakres usług
Potrzeby
Spółka Athena zgłosiła się do nas z potrzebą przeprowadzenia przez naszego Rzecznika Patentowego poszukiwania dokumentów stanowiących stan techniki w zbiorach baz urzędów patentowych. Celem badania było dokonanie wstępnej analizy praw własności intelektualnej do wynalazków i rozwiązań technicznych, które mogą stanowić barierę komercjalizacji projektu o nazwie „Innowacyjna technologia modernizacji wagonów pasażerskich w oparciu o lekkie materiały kompozytowe, prowadząca do zmniejszenia masy własnej wagonu, obniżenia kosztów eksploatacyjnych i redukcji odpadów w środowisku naturalnym”.
Przedmiotem projektu jest opracowanie kompleksowej modernizacji wagonu kolejowego zbudowanego ok. 20 lat temu, poprzez zastosowanie lekkich i nowoczesnych materiałów zabudowy wnętrz (sklejka, drewno, wełna mineralna). Wagon będzie cechował się znacznie niższą masą własną, czego efektem będzie mniejsze zużycie energii trakcyjnej i możliwość ciągnięcia większej liczby wagonów. Poprzez zastosowanie takich rozwiązań wagon będzie także trwalszy w utrzymaniu – zastosowane materiały mają dużą odporność na czynniki atmosferyczne.
Efekty
Po przeprowadzeniu kompleksowych badań patentowych stwierdzono, że na tym etapie rozwoju projektu, jeśli jego efekty nie będą realizować wskazanych w raporcie wynalazków, komercjalizacja rozwiązania „Innowacyjna technologia modernizacji wagonów pasażerskich w oparciu o lekkie materiały kompozytowe, prowadząca do zmniejszenia masy własnej wagonu, obniżenia kosztów eksploatacyjnych i redukcji odpadów w środowisku naturalnym” jest możliwa.
Dodatkowo przekazano klientowi rekomendacje – jeśli będą konstruowane dedykowane elementy całego systemu, po ich zaprojektowaniu, należy ponownie dokonać badania stanu techniki dla danego rozwiązania. W trakcie planowania przebiegu i zakresu prac badawczych, a także w toku prowadzenia prac badawczo-rozwojowych należy wnikliwie analizować dokumenty zidentyfikowane w ramach niniejszego badania stanu techniki.
Przeanalizowane słowa kluczowe w poszukiwanych patentach
20
Klasy patentowe objęte badaniem (MKP i CPC)
10