| Artykuł
Hydrostrateg (NCBR) w zakresie innowacji dla gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej
Dzień dobry.
Chciałbyś pozyskać dofinansowanie?
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie w procesie pozyskiwania dotacji.
Pozyskujemy dotacje dla 120 firm rocznie.
Pozyskaliśmy 72 dotacje na projekty badawczo-rozwojowe.
70% klientów powraca.
W roku 2023 należy oczekiwać nowych konkursów na działalność badawczo-rozwojową organizowanych ze środków europejskich w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2021 – 2027. Nie oznacza to jednak, że dostępność krajowych środków w tym obszarze ulegnie zmniejszeniu. Wręcz przeciwnie, w 2023 roku spodziewamy się kolejnych krajowych naborów pozwalających na sfinansowanie projektów badawczo-rozwojowych w obszarze gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej.
Główny cel programu został zdefiniowany i jest nim „wdrożenie nowych rozwiązań poprawiających efektywność użytkowania i zarządzania zasobami wody w Polsce”. Nowy Hydrostrateg wskazuje na szerokie spektrum działań, które można podjąć w celu rozwoju polskiej gospodarki wodnej. Głównym problemem gospodarki zasobami wodnymi jest zbyt duża lub niedostateczna ilość wody na danych obszarach lub też jej nieodpowiednia jakość.
Cele szczegółowe programu Hydrostrateg odpowiadają obszarom badawczym, wokół których powinny być tworzone koncepcje planowanych do realizacji projektów. Program obejmuje trzy obszary badawcze: woda w środowisku, woda w mieście oraz żegluga śródlądowa.
Pierwszy z celów szczegółowych programu dotyczy wzrostu retencji oraz poprawy jakości wody. Projektowanie rozwiązania zbieżnego z tym celem należy połączyć z wykorzystaniem zasad zrównoważonego rozwoju w procesie jego wytwarzania i/lub użytkowania.
Zbieżne z tym celem będą także działania dążące do osiągnięcia zrównoważonej gospodarki wodno-ściekowej. W tym obszarze możliwa jest realizacja projektów, których efektem będzie wdrożenie systemów ograniczających poziom zanieczyszczeń w wodach powierzchniowych. Możliwa jest również realizacja przedsięwzięć polegających na opracowaniu technologii pozwalających na monitoring jakości środowiska wodnego.
Definiowanie założeń projektowych i możliwość udziału w kolejnych naborach można wiązać z wdrożeniem nowych metod badania i technologii pozwalających na ocenę stanu ekosystemów wodnych. Bezpośrednio odpowiadać celowi drugiemu będzie także projekt polegający na opracowaniu narzędzi wspomagających monitoring stanu systemów wodnych. Wynikiem realizacji działań projektowych w tym temacie może być także opracowanie technologii pozwalających na monitoring stanu ekosystemów zależnych od sfery wodnej.
Trzeci cel strategiczny dotyczy projektów, których założeniem powinno być zwiększenie stopnia wykorzystania dróg wodnych. Projekty te powinny być skierowane dla krajowej żeglugi śródlądowej. Zakres tematyczny tego celu to przedsięwzięcia obejmujące przygotowanie wyników prac projektowych do wzrostu znaczenia dróg wodnych przy istniejących zasobach. Wynikiem realizacji projektu mógłby być ponadto model planowania zagospodarowania obszarów wodnych.
O dofinansowanie realizacji projektu w I naborze w ramach programu rządowego Hydrostrateg mogły starać się:
Kosztami kwalifikowanymi są pełne koszty wynagrodzeń wraz ze składnikami pozapłacowymi zespołu badawczo-rozwojowego oraz personelu technicznego i pomocniczego zatrudnionego przy realizacji przedsięwzięcia.
Do podwykonawstwa zalicza się koszty zlecania realizacji części prac merytorycznych podmiotom zewnętrznym.
Sfinansujesz koszty zakupu, amortyzacji lub odpłatnego korzystania z aparatury naukowo-badawczej i WNiP.
Kwalifikowane są wydatki związane z zakupem narzędzi, sprzętu, materiałów, środków eksploatacyjnych i innych niezbędnych do realizacji prac merytorycznych projektu.
Koszty niebędące bezpośrednio związane z realizacją merytorycznej części przedsięwzięcia, wyliczane jako procent od pozostałych kwalifikowanych wydatków projektu z wyłączeniem podwykonawstwa.
Zadowoleni klienci są podstawą każdego silnego biznesu, a nasz nie jest wyjątkiem.
Nasz cel to zwiększenie Twoich szans na pozyskanie dotacji z programu Hydrostrateg.
Pomagamy firmom w uzyskaniu dofinansowania w programie Hydrostrateg. Rozumiemy złożoność dotacji oraz wiemy, jak zastosować wytyczne Narodowego Centrum Badań i Rozwoju do Twojego projektu. Uwielbiamy naszą pracę i wkładamy trochę siebie w każdy pomysł, aby zapewnić naszym klientom najlepsze usługi i wyniki.
Bez obaw, dzięki naszej bezpłatnej ocenie lepiej zrozumiesz program Hydrostrateg oraz dowiesz się, czy warto składać wniosek o dofinansowanie.