Nowa perspektywa unijnych funduszy wprowadziła sporo zmian, jeśli chodzi o pozyskiwanie dotacji przez sektor prywatny. Zaproszenie do składania wniosków w ramach różnych konkursów skierowane jest zarówno do indywidualnych MŚP, jak i dużych przedsiębiorstw, czy ich konsorcjów. Kluczem do sukcesu jest posiadanie koncepcji opracowania innowacyjnego produktu, procesu bądź też usługi, która znajdzie swoje miejsce na rynku i odzwierciedli profitowość przedsięwzięcia.
Szczególną branżą, której projekty mogą liczyć na wysokie dofinansowanie, jest branża chemiczna. Opracowanie nowych receptur produktów, określenie technologii wytwarzania, zbadanie czynników fizykochemicznych wpływających na określone właściwości produktów, prowadzenie testów jakościowych, starzeniowych, wytrzymałościowych itp. – to wszystkie te zagadnienia, które znajdują się w rekomendowanych do dofinansowania projektach.
Dlatego też przygotowaliśmy nagranie z webinaru, w trakcie którego dr inż. Natalia Kujawska szczegółowo omówiła zasady aplikowania o wsparcie i podsumowała nasze doświadczenia wynikające z oceny wniosków w poszczególnych konkursach dotacyjnych oraz pracy nad obecnymi projektami.
Obejrzyj webinar na poniższym nagraniu
To nagranie jest dla Ciebie, jeśli:
- pracujesz w branży chemicznej i chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób dostępne konkursy dotacyjne mogą wypełnić potrzeby Twojej firmy;
- interesują Cię przykłady przedsiębiorstw z branży chemicznej, które dokonały istotnego przeskoku w rozwoju technologicznym i ekonomicznym dzięki skorzystaniu z funduszy UE;
- chcesz poznać dobre praktyki i najczęstsze błędy popełniane przez przedsiębiorców ubiegających się o dotacje.
Oglądając webinar, dowiesz się:
- W jaki sposób zakwalifikować plany przedsiębiorstwa do poszczególnych konkursów dotacyjnych?
- Czy branża chemiczna może liczyć na szczególne wsparcie?
- Jakie rodzaje działań możemy przypisać do prac B+R?
- Czy rzeczywiście potrzebujemy współpracy z naukowcami i uczelniami?
- Czy budowa linii technologicznych, testy jakościowe lub próby laboratoryjne mogą zostać sfinansowane w ramach projektu?
- W jaki sposób uniknąć błędów w trakcie tworzenia budżetu?
- Czym różni się projekt badawczo-rozwojowy od inwestycyjnego?
- W jaki sposób mogę przygotować się do ubiegania się o dotację?
- Co tak naprawdę oznacza innowacyjność produktu, procesu czy usługi? Czy fakt bycia „nowym” na rynku polskim wystarczy?
Do kogo skierowany jest ten materiał?
Webinar skierowany jest do właścicieli, członków zarządu, kierowników działu B+R przedsiębiorstw z sektora MŚP i dużych, poszukujących finansowania dla ostatecznego dopracowania rozwiązań stanowiących innowację w branży, lub też wprowadzenia ich na rynek. Mogą być to również osoby, które odpowiadają za pozyskiwanie finansowania dla projektów badawczo-rozwojowych oraz wdrożeń ich wyników w przedsiębiorstwach.
Prowadząca webinar
Natalia Kujawska, Partner InnovaTree
Od zawsze łączyłam naukę z biznesem. Jako założycielka firmy biotechnologicznej zarządzającej laboratorium, poznałam praktyczne aspekty realizacji projektów B+R i inwestycyjnych. Znam przedsiębiorców, ich potrzeby i problemy. Odpowiadając na nie, budujemy doskonałe partnerstwo, które prowadzi do ukierunkowanego rozwoju w oparciu o dotacje.
Jestem mangerem silnie skoncentrowanym na pozyskiwaniu funduszy UE na realizację projektów badawczo-rozwojowych i inwestycyjnych. Wielokrotnie współpracowałam z przedsiębiorstwami działającymi w branży chemicznej, spożywczej, medycznej, metalowej, motoryzacyjnej, budowlanej i IT. Moje doświadczenie w ocenie wniosków o dofinansowanie w ramach Komisji Europejskiej, NCBiR, PARP, BGK, a także w ich realizacji, zaowocowało założeniem Innovatree – jednej z najszybciej rozwijających się firm doradczych w Polsce.