Przełomowe innowacje często wymagają współpracy świata nauki ze światem przemysłu. Sprawdź, w jaki sposób opracowano hybrydowe i konfigurowalne magazyny energii.
Klient
APS Energia S.A. i Politechnika Warszawska
Dotacje
Nowe technologie w zakresie energii
O firmie
Nasz klient – APS Energia – jest przodującym producentem systemów zasilania dla energetyki, energetyki atomowej, przemysłu naftowo-gazowego, wojska i innych branż. Przedsiębiorstwo charakteryzuje otwartość na innowacje, dzięki czemu przekształciło się w globalną grupę kapitałową. APS Energia koncentruje się na dedykowanych systemach zasilania awaryjnego o zróżnicowanych oraz najbardziej nietypowych parametrach technicznych.
Aby jak najlepiej wykorzystać potencjał działu badawczo-rozwojowego firmy, APS Energia współpracuje z jednostkami naukowymi z kraju oraz z zagranicy. W przypadku tego projektu podjęto współpracę z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Warszawskiej.
Zakres usług
Potrzeby
Dynamiczny rozwój OZE oraz transportu zasilanego elektrycznie powoduje, że coraz większym wyzwaniem staje się bilansowanie popytu z podażą energii elektrycznej. Podmioty odpowiedzialne za utrzymywanie w systemie elektroenergetycznym odpowiednich parametrów sieci oraz właściciele sieci poszukują efektywnych sposobów magazynowania energii. Wraz ze wzrostem znaczenia OZE w gospodarce, problem fluktuacji nadwyżek i niedoborów energii będzie się nasilał. Kompleksowe rozwiązanie problemu nie wiąże się jedynie z zastosowaniem nowoczesnego i wydajnego urządzenia (magazynu energii). Konieczne jest jednoczesne opracowanie metod sterowania (oprogramowania), które będą dostosowywać się do bieżących potrzeb odbiorcy i mikrosieci, a także zapewnienie elastyczności pracy magazynu: jego łatwej rozbudowy i zmiany trybów pracy przy pełnej niezawodności.
Efekty
Przeznaczenie magazynów energii dostępnych na rynku sprowadza się do gromadzenia energii elektrycznej, kiedy jej produkcja dla domu, firmy lub innego obiektu jest większa niż aktualne zapotrzebowanie i odwrotnie: wykorzystania zgromadzonej energii w sytuacjach większego zapotrzebowania czy awarii systemu elektroenergetycznego.
Magazyn energii opracowany przez konsorcjum (APS Energia + Politechnika Warszawska), poza podstawową funkcją, pozwoli na sprostanie opisanym wyzwaniom, które pojawią się w przyszłości, gdy rola OZE w gospodarce będzie kluczowa. Innowacyjność tych magazynów energii obejmowała będzie m.in.:
- łatwą rozbudowę i dopasowanie do aktualnych potrzeb,
- możliwość pracy z różnymi typami baterii,
- wyższą sprawność i niezawodność systemu,
- zapewnienie systemów cyberbezpieczeństwa.
Dofinansowanie zostanie przeznaczone na pokrycie kosztów wynagrodzeń pracowników, przygotowanie studium wykonalności, usługi podwykonawców, zaprojektowanie, wykonanie i testy prototypowych magazynów energii, a także działania mające na celu skuteczną sprzedaż (badania rynku, marketing, certyfikację itp.)
Wartość projektu
0 mln
Wartość dofinansowania
0 mln