| Artykuł
Kredyt, a jednak dotacja
Dzień dobry,
chciałbyś zmodernizować swoją firmę i zmniejszyć zużycie energii?
Sprawdź jak możemy pomóc Twojej firmie.
Obsługujemy 126 firm rocznie.
Pozyskaliśmy 82 dotacje na inwestycje.
84% klientów powraca.
W nowej perspektywie finansowej inwestycje ekologiczne przedsiębiorstw będą miały szanse na pozyskanie Kredytu Ekologicznego. To co odróżnia Kredyt Ekologiczny od kredytu gotówkowego, czy kredytu hipotecznego to fakt, że w ramach tego instrumentu otrzymujemy bezzwrotną dotację. Aby projekt sfinansować Kredytem Ekologicznym, należy najpierw udać się do banku komercyjnego współpracującego z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Udzielenie Kredytu Ekologicznego możliwe jest praktycznie we wszystkich największych bankach komercyjnych w Polsce. Uzyskana tam promesa jest niezbędna w procesie pozyskiwania dotacji w BGK, do którego należy złożyć wniosek o dofinansowanie projektu. Po pozytywnej ocenie wniosku spłacana jest kapitałowa część kwoty Kredytu Ekologicznego.
Kredyt Ekologiczny w ramach FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027) można przeznaczyć na przedsięwzięcia mające na celu zmniejszenie zużycia energii w przedsiębiorstwie – np. na wymianę maszyn na bardziej efektywne energetycznie od obecnych, nabycie urządzeń ekologicznych, instalacje ekologiczne, wymianę źródła ciepła, montaż pompy ciepła, instalację odnawialnych źródeł energii, budowę instalacji fotowoltaicznej. Mówiąc inaczej dotację wypłacaną w ramach Kredytu Ekologicznego, możesz przeznaczyć na zastosowanie mniej energochłonnych rozwiązań w procesie produkcji, czy procesie świadczenia usług.
Kredyt Ekologiczny można również przeznaczyć na sfinansowanie inwestycji ekologicznych w postaci termomodernizacji hal. Uzyskane dofinansowanie trzeba przeznaczyć na kompleksowe przedsięwzięcie poprzedzone audytem energetycznym. Audyt powinien wykazać co najmniej 30% oszczędności zużycia energii pierwotnej. Całkowity koszt projektu może zostać sfinansowany Kredytem Ekologicznym.
Projekt polegający wyłącznie na instalacji OZE może być przedmiotem dofinansowania, ale tylko pod warunkiem, gdy audyt energetyczny nie wykaże konieczności termomodernizacji hal, co oznacza, że aktualnie budynki spełniają wymagane normy. Natomiast audyt termomodernizacyjny jest konieczny do przeprowadzenia w przypadku każdej inwestycji.
Pobierz nagrania z webinaru i dowiedz się więcej o Kredycie Ekologicznym:
Z Kredytu Ekologicznego mogą skorzystać przedsiębiorcy, których firmy posiadają status:
Przedsiębiorstwa muszą przeprowadzić audyt energetyczny, który wykazuje, że planowane działania inwestycyjne wywołają uzyskanie efektywności energetycznej przynajmniej na poziomie 30%.
Jako obligatoryjny element projektu, jeśli wynika z rekomendacji audytu energetycznego.
W tym m.in. zasadniczą zmianę procesu produkcyjnego, która prowadzi do zwiększenia energooszczędności.
W tym m.in. instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, o ile wynika to z rekomendacji audytu.
Maksymalna kwota Kredytu Ekologicznego wynosi nawet 100% kosztów kwalifikowanych projektu. Dotacja spłaci część udzielonej kwoty kredytu, uzależnioną od wielkości przedsiębiorstwa, typu inwestycji i lokalizacji przedsięwzięcia. Maksymalna intensywność wsparcia może sięgnąć nawet 80% kosztów kwalifikowanych projektu. Najkorzystniej gdy kwota kredytu wynosi co najmniej tyle, ile wynosi kwota dofinansowania. Wówczas całkowita kwota kredytu będzie spłacona z dotacji.
W przypadku Kredytu Ekologicznego warunki jego udzielenia nie różnią się znacząco od standardowych kredytów. Takie warunki kredytu jak oprocentowanie kredytu, okres kredytowania, rzeczywista roczna stopa oprocentowania, kwota kredytu ustalane są na warunkach komercyjnych.
Koszt kredytu w postaci odsetek oraz ewentualna naliczona od Kredytu Ekologicznego prowizja stanowią koszt wnioskodawcy, dotacja dotyczy jedynie kapitałowej części Kredytu Ekologicznego.
Poziom dofinansowania zależy od typu inwestycji. W zależności od charakteru wydatku pomoc przyznawana jest bowiem zgodnie z m.in. mapą pomocy regionalnej, warunkami pomocy na OZE, czy też z warunkami pomocy inwestycyjnej na wspieranie efektywności energetycznej i innymi. Wartość premii ekologicznej nie przekracza jednak 80% kosztów kwalifikowanych. Łączna pula środków do rozdysponowania w tym programie to 660 mln zł.
Pozyskaliśmy już 1,2 mld PLN dofinansowań
Nasz cel to zwiększenie Twoich szans na pozyskanie dotacji od Banku Gospodarstwa Krajowego.
Czym się zajmujemy?
Zajmujemy się pozyskiwaniem oraz rozliczaniem dofinansowań na projekty: badawczo-rozwojowe, inwestycyjne, OZE oraz internacjonalizację. Oznacza to, że nie współpracujemy z firmami, które chcą dopiero założyć działalność gospodarczą lub pozyskać dofinansowanie na tzw. projekty miękkie jak np. szkolenia.
Wyspecjalizowaliśmy się w pozyskiwaniu dofinansowań dla sektora produkcyjnego, przemysłowego, oraz IT. Opiekujemy się całym procesem obsługi dofinansowania – od bezpłatnej analizy potencjału Twojego projektu pod kątem możliwości pozyskania dofinansowania przez przygotowanie wniosku, panel ekspertów, podpisanie umowy o dofinansowanie, a na rozliczaniu dotacji kończąc.
Jak działamy?
Nie pomagamy wszystkim firmom. Do kwestii dofinansowań podchodzimy FAIR. Etap podpisania umowy o współpracy za każdym razem poprzedza skrupulatna bezpłatna analiza potencjału. Jej celem jest bliższe poznanie Twojej firmy oraz jej potrzeb, a następnie zbadanie kwalifikowalności projektu do uzyskania dotacji. Jeżeli nie będziemy widzieli możliwości pozyskania dofinansowania, to jasno to zakomunikujemy. Tym samym podejmujemy się przygotowania aplikacji dla projektów, w które naprawdę wierzymy, bo dla nas liczy się jakość, a nie ilość napisanych wniosków. Chcemy, aby Twój i nasz wysiłek zakończył się sukcesem!
Bez obaw, dzięki naszej bezpłatnej ocenie lepiej zrozumiesz inicjatywę BGK oraz dowiesz się czy warto składać wniosek o dofinansowanie.