| Artykuł
Zakup linii technologicznej oraz budowa zakładu – Kredyt Technologiczny
Dzień dobry.
Chciałbyś pozyskać dofinansowanie?
Sprawdź jak możemy pomóc Twojej firmie.
Obsługujemy 120 firm rocznie.
Pozyskaliśmy 72 dotacje na projekty badawczo-rozwojowe.
70% klientów powraca.
Bank Gospodarstwa Krajowego będzie kontynuował finansowanie inwestycji technologicznych polegających na wdrażaniu innowacyjnej technologii do działalności przedsiębiorstw. Prowadzony przez BGK Kredyt na innowacje technologiczne był dotychczas jednym z najpopularniejszych instrumentów wsparcia dotacyjnego przedsiębiorstw. Rozwiązanie stanowiące opisaną we wniosku o dofinansowanie nową technologię musi mieć postać wyników prac badawczych, wyników prac rozwojowych, czy też nieopatentowanej wiedzy technicznej. Wdrożenie nowej technologii oraz uruchomienie na jej podstawie wytwarzania nowych produktów/usług jest zasadniczym elementem projektu. Całość wydatków kwalifikowanych musi być przeznaczona na nowe rozwiązania technologiczne wynikające z własnej nowej technologii lub rozwiązań zakupionych na rynku.
Ogłoszenie naboru wniosków zaplanowano na koniec I kwartału 2023 r. Kredyt technologiczny stanowi wsparcie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw na inwestycję technologiczną rozumianą jako wdrożenie innowacji w procesie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych produktów/usług. Alokacja środków na prowadzony przez BGK kredyt wynosi 150 mln EUR (ok. 700 mln zł).
W katalogu wydatków kwalifikowanych projektu są między innymi koszty zakupu linii technologicznej, dzięki czemu możliwe jest np. wdrożenie własnej nowej innowacji technologicznej. Kredyt technologiczny można również przeznaczyć na roboty budowlane, zakup wartości niematerialnych i prawnych, a nawet na zakup nieruchomości (z ograniczeniem wysokości wsparcia). Założenia finansowe kredytu technologicznego w poprzednich naborach wniosków miały określoną maksymalną kwotę dofinansowania. W nowej perspektywie nie zaplanowano ograniczeń kwoty premii technologicznej.
Wdrożenie technologii musi nastąpić na terenie Polski, a wysokość dofinansowania wdrożenia innowacji technologicznych zależy od lokalizacji projektu oraz wielkości przedsiębiorstwa wnioskodawcy. O tym jaką część wartości projektu będzie stanowiła dotacja decyduje tzw. Mapa pomocy regionalnej.
Aby starać się o Kredyt Technologiczny, musisz spełniać poniższe warunki:
Zakup nieruchomości niezabudowanej lub zabudowanej oraz zakup prawa użytkowania wieczystego.
Nabycie lub wytworzenie środków trwałych, które zostaną wykorzystane do produkcji nowych lub udoskonalonych produktów. Możesz nabyć środki trwałe, które stworzą pełen ciąg produkcyjny lub uzupełnić posiadaną infrastrukturę o brakujące środki trwałe.
Zakup materiałów budowlanych potrzebnych do budowy lub rozbudowy budynków, budowli lub ich części.
Zakup prac budowlanych w celu budowy, rozbudowy lub adaptacji budynków produkcyjnych lub ich części.
Nabycie wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej.
Aby sfinansować innowacje technologiczne skorzystać należy z kredytu wziętego w banku komercyjnym. Uzyskanie kredytu na finansowanie wydatków kwalifikowanych projektu pozwala uzyskać dofinansowanie projektu w formie dotacji. Wypłata dotacji stanowi spłatę kredytu zaciągniętego na realizację inwestycji technologicznej. Warunkiem otrzymania kredytu technologicznego i zawarcia umowy kredytu jest posiadanie zdolności kredytowej. Promesa udzielenia kredytu technologicznego jest załącznikiem do wniosku o dofinansowanie składanego do BGK. Uruchomienie kredytu następuje dopiero na etapie realizacji projektu.
Składany do BGK wniosek o dofinansowanie oceniany jest pod kątem formalnym i merytorycznym, a zasadniczą rolę w tym procesie w Kredycie Technologicznym pełni panel ekspertów. Warunkiem otrzymania Kredytu Technologicznego jest pozytywna ocena oraz uzyskanie wysokiej punktacji na tle innych projektów.
Najkorzystniej gdy wysokość kapitału Kredytu Technologicznego odpowiada wartości kosztów kwalifikowanych projektu, wówczas Kredyt Technologiczny zostanie w pełni pokryty z uzyskania premii technologicznej. Dotacja przeznaczana jest na spłatę kapitałowej części kredytu.
Pozyskaliśmy już 142 MLN PLN dofinansowań na projekty inwestycyjne.
Nasz cel to zwiększenie Twoich szans na pozyskanie dotacji w programie Kredyt na Innowacje Technologiczne.
Pomagamy firmom w uzyskaniu dofinansowania w programie Kredyt na Innowacje Technologiczne. Rozumiemy złożoność dotacji oraz wiemy, jak zastosować wytyczne Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) do Twojego projektu. Uwielbiamy naszą pracę i wkładamy trochę siebie w każdy pomysł, aby zapewnić naszym klientom najlepsze usługi i wyniki.
Bez obaw, dzięki naszej bezpłatnej ocenie lepiej zrozumiesz inicjatywę BGK oraz dowiesz się czy warto składać wniosek o dofinansowanie.