| Artykuł
Dofinansowanie otwiera drogę do robotyzacji i cyfryzacji
Dzień dobry.
Chciałbyś pozyskać dofinansowanie?
Zrealizuj inwestycje, które pozwolą Twojej firmie na przejście transformacji cyfrowej.
Pozyskaliśmy 82 dotacje na inwestycje.
Obsługujemy 126 firm rocznie.
84% klientów powraca.
Transformacja cyfrowa i automatyzacja to obecnie priorytetowe kierunki rozwoju dla firm produkcyjnych. Wykorzystanie możliwości wpisujących się w trend Przemysłu 4.0 pozwalają przedsiębiorstwom na zwiększenie efektywności produkcji czy uzyskanie przewagi technologicznej nad konkurencją. To wszystko z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego czy rozwiązań chmurowych, które są w stanie zrewolucjonizować funkcjonowanie organizacji.
Jedną z głównych barier we wdrażaniu projektów z zakresu robotyzacji i cyfryzacji są wysokie koszty tych rozwiązań. Stąd ogłoszony program bezzwrotnych dotacji w ramach działania A2.1.1. „Inwestycje wspierające robotyzację i cyfryzację w przedsiębiorstwach” w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). Instytucją odpowiedzialną za sam nabór jest Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Wsparcie będzie udzielane na projekty polegające na:
Minimalna wartość projektu to 8 mln PLN, a maksymalna wartość to aż 140 mln PLN.
O wsparcie będą mogły ubiegać się wyłącznie duże przedsiębiorstwa, czyli zatrudniające powyżej 250 pracowników oraz przedsiębiorstwa, których przychody przekraczają 50 mln euro i suma bilansowa przekracza 43 mln euro.
Ponadto premiowane będą projekty, które:
Dofinansowanie pozwoli Ci na zakup maszyn i urządzeń, czyli tzw. rzeczowych aktywów trwałych. Nabywana infrastruktura powinna prowadzić do zwiększenia poziomu robotyzacji i cyfryzacji w firmie.
Ważne jest, aby koszty nieruchomości nie stanowiły więcej niż 10% kosztów kwalifikowanych projektu.
Dzięki temu programowi zbudujesz lub zmodernizujesz linię technologiczną, która będzie wykorzystywać np. do automatyzacji. Działania zmierzające do wdrażania inteligentnych linii produkcyjnych i budowy tzw. Smart Factory są pożądane w tym programie dotacyjnym.
Wartość robót budowlanych nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikowalnych projektu. Natomiast koszt nadzoru budowlanego możesz uwzględnić w całości do dofinansowania.
Koszty planów i projektów technicznych możesz uwzględnić w całości do dofinansowania.
Koszty przypisane do kategorii „Wartości niematerialnych i prawnych” nie mogą przekroczyć 50% kosztów kwalifikowalnych projektu.
To obszar rozwiązań, dzięki którym zwiększysz bezpieczeństwo procesu produkcyjnego i danych w swojej firmie. Ponadto rozwiązania chmurowe ułatwiją komunikację w firmie, jak i klientami.
Jednym z elementów projektu może być wdrożenie różnych systemów, które przyczynią się do zwiększenia efektywności zarządzania firmą. Może to być np. system ERP czy do zarządzania obiegiem dokumentów.
W projekcie możesz ująć tworzenie dziedzinowych platform cyfrowych, czyli dedykowanych rozwiązań, które np. pozwolą na personalizację zamówień przez klientów.
Kosztem kwalifikowalnym w programie są wszelkie koszty związane z utworzeniem wysokospecjalistycznych miejsc prac. Konieczność zatrudnienia specjalistów powiązana jest z wdrożonymi inwestycjami z zakresu np. robotyzacji.
Dotacja pozwala na wdrożenie na terenie firmy technologii łączności bezprzewodowej, która umożliwi wymianę danych pomiędzy maszynami (Machine to Machine).
Budżet programu Robotyzacja i Cyfryzacja wynosi aż 1,4 miliarda złotych. Minimalna wartość projektu musi wynosić 8 mln zł, a maksymalna – 140 mln zł.
Bardzo ważne, by przedsięwzięcie zostało zakończone do 30 czerwca 2026 roku. O wysokości wsparcia decyduje mapa pomocy regionalnej, czyli lokalizacja oraz wielkość przedsiębiorstwa. Oznacza to, że maksymalny poziom refundacji wyniesie do 50% kosztów kwalifikowalnych.
Sprawdź, w jaki sposób pozyskaliśmy 1,2 mld PLN dla naszych klientów.
Nasz cel to pozyskanie dotacji dla Twojej firmy w programie Robotyzacja i cyfryzacja w dużych przedsiębiorstwach.
Czym się zajmujemy?
Zajmujemy się pozyskiwaniem oraz rozliczaniem dofinansowań na projekty: badawczo-rozwojowe, inwestycyjne, OZE oraz internacjonalizację. Oznacza to, że nie współpracujemy z firmami, które chcą dopiero założyć działalność gospodarczą lub pozyskać dofinansowanie na tzw. projekty miękkie jak np. szkolenia.
Wyspecjalizowaliśmy się w pozyskiwaniu dofinansowań dla sektora produkcyjnego, przemysłowego, oraz IT. Opiekujemy się całym procesem obsługi dofinansowania – od bezpłatnej analizy potencjału Twojego projektu pod kątem możliwości pozyskania dofinansowania przez przygotowanie wniosku, panel ekspertów, podpisanie umowy o dofinansowanie, a na rozliczaniu dotacji kończąc.
Jak działamy?
Nie pomagamy wszystkim firmom. Do kwestii dofinansowań podchodzimy FAIR. Etap podpisania umowy o współpracy za każdym razem poprzedza skrupulatna bezpłatna analiza potencjału. Jej celem jest bliższe poznanie Twojej firmy oraz jej potrzeb, a następnie zbadanie kwalifikowalności projektu do uzyskania dotacji. Jeżeli nie będziemy widzieli możliwości pozyskania dofinansowania, to jasno to zakomunikujemy. Tym samym podejmujemy się przygotowania aplikacji dla projektów, w które naprawdę wierzymy, bo dla nas liczy się jakość, a nie ilość napisanych wniosków. Chcemy, aby Twój i nasz wysiłek zakończył się sukcesem!
*O dofinansowania oczywiście. Nasze bezpłatne konsultacje oferujemy firmom różnej wielkości, w tym małym, średnim i dużym, które zatrudniają co najmniej 5 pracowników. To w tych przedsiębiorstwach nasze doświadczenie sprawdza się najlepiej. Wypróbuj nas i naszą wiedzę bez konieczności podejmowania zobowiązań czy ryzyka.