| Artykuł
WEBINAR | Rozliczenie dotacji bez problemów
Dzień dobry.
Chciałbyś pozyskać dofinansowanie?
Sprawdź jak możemy pomóc Twojej firmie
Pozyskaliśmy 82 dotacje badawczo-rozwojowe.
Obsługujemy 126 firm rocznie.
84% klientów powraca.
Ścieżka SMART to kluczowe narzędzie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021-2027, którego celem jest m.in. wzmocnienie innowacyjności przedsiębiorstw i wzrost ich konkurencyjności. W Ścieżce SMART ma to się odbywać poprzez finansowanie prac badawczo-rozwojowych oraz wdrożenie ich wyników na rynek.
Co jest szczególnego w Ścieżce SMART? Dlaczego to dofinansowanie jest tak popularne wśród przedsiębiorców? Cechą charakterystyczną tego programu jest modułowość projektów, która umożliwia elastyczne dostosowanie zakresu projektu do potrzeb firmy w aż 7 obszarach, które dzielimy na obowiązkowe i dodatkowe.
Budowa projektu z kilku części pozwala na bardziej kompleksową realizację strategii rozwoju firmy z wykorzystaniem jednego dofinansowania. Oznacza to również, że obok przeprowadzenia prac B+R czy wprowadzenia na rynek innowacyjnego produktu, firma jest w stanie m.in. zakupić sprzęt do stworzenia pilotażowej linii, wyjechać na tragi zagraniczne, przeprowadzić szkolenia dla pracowników czy cyfryzować procesy w organizacji. Sprawdź, na jakie cele możesz przeznaczyć dofinansowanie.
W sekcji Q&A dowiesz się więcej, jakie potrzeby jesteś w stanie zrealizować z wykorzystaniem poszczególnych modułów.
Na finansowanie projektów w ramach Ścieżki SMART przeznaczono łącznie aż 4,3 mld euro – warto zatem aplikować o te środki.
Pobierz nagrania z webinaru i dowiedz się więcej o programie Ścieżka SMART:
Ścieżka SMART to szeroki program, w ramach którego na dofinansowanie mogą liczyć:
Co ważne dla każdej z tych grup jest realizowany osobny nabór wniosków. Oznacza to również oddzielne budżety, które trzeba przyznać, że są imponujące.
Sprawdź listę wszystkich naborów do programu Ścieżka SMART i ich alokacje:
15 grudnia 2023 – 8 marca 2024
27 czerwca – 24 października 2024
27 czerwca – 24 października 2024
Prace badawczo-rozwojowe wymagają zaangażowania kadry, która będzie te prace wykonywać. Wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, umowę zlecenie, czy też w formie kontraktu B2B podlegają dofinansowaniu.
Ścieżka badawcza wymaga często zaangażowania innych podmiotów, które dzięki posiadanej kadrze, laboratorium, czy innej infrastrukturze mogą przeprowadzić za ciebie pewien wycinek prac. W projekcie są to koszty podwykonawstwa.
Jeżeli potrzebujesz przeprowadzić testy i walidację swoich rozwiązań w warunkach przemysłowych możesz skorzystać z infrastruktury produkcyjnej dostępnej na rynku.
Prace badawczo-rozwojowe wymagają często zużycia dużej ilości surowców i materiałów, np. do wytworzenia testowych partii produktów, sfinansujesz je w ramach projektu.
Jeżeli brakuje Ci sprzętu, czy aparatury badawczo-rozwojowej, a nie jesteś zainteresowany jej zakupem, możesz zdecydować się na wynajem sprzętu lub całej powierzchni laboratoryjnej.
W ramach moduły Internacjonalizacja sfinansujesz wyjazdy na targi zagraniczne, zabudowę stoiska, wynajem powierzchni wystawienniczej, przeloty, zakwaterowanie i inne koszty towarzyszące imprezom targowo-wystawienniczym.
Drobną aparaturę badawczą możesz zwyczajnie kupić. Większe wydatki w tym zakresie zostaną objęte wsparciem w wysokości amortyzacji na czas użycia sprzętu w projekcie. Aparaturę możesz także wynająć na rynku.
Możesz stworzyć własną linię pilotażową złożoną zarówno z gotowych elementów, jak i skonstruowanych w ramach projektu.
Jeżeli w czasie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych potrzebujesz oprogramowania, możesz objąć dofinansowaniem opłaty licencyjne i subskrypcyjne. Jeżeli jesteś już na etapie inwestycji dofinansowanie obejmie te koszty, które ujmiesz w systemie księgowym jako wartości niematerialne i prawne.
W części wdrożeniowej możesz zrealizować inwestycję, stworzyć bazę produkcyjną, podstawy do świadczenia usług. Zakup maszyn i urządzeń stanowi jeden z najpopularniejszych kosztów projektów inwestycyjnych.
Stworzenie bazy produkcyjnej wymaga często wybudowania nowego obiektu. W ramach części wdrożeniowej uzyskasz wsparcie na wybudowanie hali produkcyjnej.
Jeżeli zużycie energii w twoim zakładzie jest wysokie, możesz wspomóc się odnawialnym źródłem jej pozyskiwania. W module zazielenienia uzyskasz wsparcie na instalację fotowoltaiczną, która będzie wytwarzać prąd na własne potrzeby firmy.
Jeżeli prace badawczo-rozwojowe są twoją codziennością, możesz sfinansować budowę oraz wyposażenie przestrzeni laboratoryjnej, w której będziesz kreował innowacje. Jest to możliwe w module Infrastruktura B+R.
Maksymalny poziom dofinansowania w Ścieżce SMART wynosi 80% wartości projektów. Należy jednak pamiętać, że finalnie wysokość dotacji jest różna dla poszczególnych modułów. Nasi konsultanci wyliczą, ile środków możesz otrzymać po zapoznaniu się z zakresem i budżetem przedsięwzięcia.
Mówiąc o wysokości dofinansowania w Ścieżce SMART, należy mieć na uwadze kilka ogólnych kwestii:
Odpowiedz ma 4 pytania i sprawdź, czy możesz starać się o dotację z programu Ścieżka SMART.
Sprawdź, w jaki sposób pozyskaliśmy 1,2 mld PLN dla naszych klientów.
Nasz cel to pozyskanie dotacji dla Twojej firmy w programie Ścieżka SMART.
Czym się zajmujemy?
Zajmujemy się pozyskiwaniem oraz rozliczaniem dofinansowań na projekty: badawczo-rozwojowe, inwestycyjne, OZE oraz internacjonalizację. Oznacza to, że nie współpracujemy z firmami, które chcą dopiero założyć działalność gospodarczą lub pozyskać dofinansowanie na tzw. projekty miękkie jak np. szkolenia.
Wyspecjalizowaliśmy się w pozyskiwaniu dofinansowań dla sektora produkcyjnego, przemysłowego, oraz IT. Opiekujemy się całym procesem obsługi dofinansowania – od bezpłatnej analizy potencjału Twojego projektu pod kątem możliwości pozyskania dofinansowania przez przygotowanie wniosku, panel ekspertów, podpisanie umowy o dofinansowanie, a na rozliczaniu dotacji kończąc.
Jak działamy?
Nie pomagamy wszystkim firmom. Do kwestii dofinansowań podchodzimy FAIR. Etap podpisania umowy o współpracy za każdym razem poprzedza skrupulatna bezpłatna analiza potencjału. Jej celem jest bliższe poznanie Twojej firmy oraz jej potrzeb, a następnie zbadanie kwalifikowalności projektu do uzyskania dotacji. Jeżeli nie będziemy widzieli możliwości pozyskania dofinansowania, to jasno to zakomunikujemy. Tym samym podejmujemy się przygotowania aplikacji dla projektów, w które naprawdę wierzymy, bo dla nas liczy się jakość, a nie ilość napisanych wniosków. Chcemy, aby Twój i nasz wysiłek zakończył się sukcesem!
*O dofinansowania oczywiście. Nasze bezpłatne konsultacje oferujemy firmom różnej wielkości, w tym małym, średnim i dużym, które zatrudniają co najmniej 5 pracowników. To w tych przedsiębiorstwach nasze doświadczenie sprawdza się najlepiej. Wypróbuj nas i naszą wiedzę bez konieczności podejmowania zobowiązań czy ryzyka.